آموزش عکاسی

عکاسی سیلوئت چیست

عکاسی سیلوئت یا ضد نور:
گاهی در عکاسی با عکس هایی مواجه می شویم که در آن ها سوژه در مقابل یک پس زمینه روشن قرار دارد در حالی خود سوژه تاریک می باشد در حقیقت عکاسی سیلوئت به معنی این است سوژه ای تاریک در پس زمینه روشن قرار گیرد.
در اکثر مواقع عکس های سیلوئت در مقابل منبع نوری مانند نور شدید افتاد مخصوصا هنگام طلوع یا غروب خورشید تهیه می شوند اما با این حال برخی از عکس های سیلوئت هستند که در زیر آب تهیه می شوند و در تمامی این موارد سوژه اصلی کاملا تیره و فقط خط مرزی آن قابل مشاهده است و پس زمینه در تمامی موارد روشن می باشد و سوژه به شکل یه سایه تیره نمایش داده می شود به تصویر زیر توجه کنید.

این تکنیک یعنی عکاسی سیلوئت یا ضد نور برای نمایش فضاهای رمز آلود و اغوا کننده بکار می رود زیرا در این شیوه جزییات سوژه نمایش داده نمی شود و تصور آن به تخیلات مخاطب ارجاع داده می شود. بسیاری از عکاسان مبتدی علاقه بسیاری دارند تا این شیوه عکاسی را بیاموزند که ما در این مقاله قصد داریم تا آن را به شما آموزش دهیم و چندین راهکار را در اختیارتان قرار می دهیم.

انتخاب موضوع مناسب

اولین قدم برای انجام عکاسی سیلوئت انتخاب کردن موضوع مناسب می باشد در انتخاب موضوع دقت کنید سوژه ای را برگزینید که فرم قوی و زیبایی داشته باشد زیرا در این شیوه عکاسی ما بافت و رنگ سوژه را در اختیار نداریم بنابراین تنها چیزی که موجب جذابیت می شود و خودنمایی می کند فرم و حالت سوژه می باشد بنابراین در انتخاب آن دقت نمایید.

نحوه قرار گرفتن سوژه در عکاسی سیلوئت یا ضد نور

قدم بعدی بعد از انتخاب سوژه نحوه قرار گرفتن آن در مقابل منبع نور می باشد بهترین عکس های سیلوئت زمانی تهیه می شوند که پشت سوژه تنها یک منبع نوری قرار داده شده باشد سوژه باید به لحاظ فیزیکی بسیار متمایز در مقابل منبع نوری قرار گرفته باشد تا بهترین حالت و فرم را ایجاد کند به طور مثال اگر سوژه شما انسانی است بهتر است بخش های از بدن سوژه مانند دست ها , بینی به گونه ای در پس زمینه قرار گیرد که با تابش منبع نور به آن خطوط مرزی آنها مشخص شود و یا با قرار دادن قسمت های خاص سوژه در مقابل نور جلوه های عجیب و غریب ایجاد کنید

نور پردازی برای عکس عکاسی سیلوئت یا ضد نور

اولین قدم برای نورپردازی عکس سیلوئت این است که مطمعن شوید فلاش دوربین تان خاموش است. موقعیت قرار گیری سوژه را تعیین کنید. سوژه شما در مقابل منبع نور باید کاملا تاریک باشد بنابراین مطمعن شوید نوری به سوژ] شما نمی تابد که شدتش از شدت منبع نور پشت بیشتر باشد زیرا در این حالت سوزه شما روشن می شود و عکس تهیه شده عکس سیلوئت نخواهد بود بنابراین باید نوری که به سوژه تان تابیده می شود بسیار ضعیف تر از نور پشت سوژه باشد.
زمانی که موفق شدید یک عکس سئلویت خوب تهیه کنید حال می توانید با کمی تغییر در موقعیت مکانی سوژه آن را به گونه ای کادر بندی کنید که مقداری نور به لبه های سوژه تابیده شود و کمی بعد به سوژه شما بدهد

نورسنجی

قدم بعدی بعد از تعین کردن منبع نور و قرار دادن سوژه در مقابل منبع نور گام بعدی نورسنجی می باشد. نور سنجی باید بر اساس نور پس زمینه باشد نه نوری که به سو/زه تابیده می شود. برای انجام نورسنجی نشانگر نورسنج را در مقابل روشن ترین قسمت کادر قرار داده و نورسنجی را بر اساس نور قوی انجام دهید با انجام این کار قسمت های دیگر فضا به عنوان تن های سایه روشن در نظر گرفته می شوند. این نکته را در نظر داشته باشید نورسنجی را بر روی منبع نور اصلی انجام ندهید چون در این حالت نورسنج به درستی عمل نمی کند شیوه های نورسنجی متنوعی در اکثر دوربین ها وجود دارد به طور مثال با انتخاب شیوه نورسنجی مرکزی شما می توانید سوژه خود را در مرکز قاب صحفه قرار داده و نورسنجی مرکزی انجام دهید.( برای مطالعه بیشتر در خصوص نورسنجی مقاله نورسنجی در عکاسی چگونه است را دنبال کنید)

نحوه فوکوس کردن در عکاسی سیلوئت یا ضد نور

در خصوص فکوس کردن در عکاسی سیلوئت لازم به ذکر می باشد که فکوس همواره باید بر اساس سوژه اصلی باشد اغلب افراد اشتباه می کنند و فکوس را بر روی پس زمینه انجام می دهند شما با فکوس کردن بر روی سوزه اصلی و نزدیک شده به آن می توانید زاویه های بیشتری در اختیار داشته باشید.

بهترین زمان برای عکاسی سیلوئت

در انتخاب زمان مناسب برای انجام عکاسی سیلوئت یا ضد نور دقت نمایید بهترین زمان برای تهیه عکاسی سیلوئت هنگام طلوع یا غروب خورشید است زیرا در این زمان نور به صورت مورب و ملایم می تابد و در عین حال آسمان نسبت به زمین بسیار روشن تر است و کنتراست شدت می یابد و بهترین عکس های ضد نور را می توان در این تایم تهیه کرد.

نحوه ترکیب بندی و چیدمان اشیا

اگر بیش از یک مورد یا سوزه برای عکاسی سیلوئت در نظر دارید توجه داشته باشید که سوژه ها را مجزا از هم و با فاصله  قرار دهید هیچ کاه آنها را در مقابل هم قرار ندهید به عنوان مثال اگر در صحنه درخت دارید و یک فرد به هیچ عنوان شخص نباید به درخت تکیه دهد زیرا در این حالت خطوط مرزی آنها با هم ترکیب می شوند و سوژه ها قابل تشخیص نیستند.

حالت خودکار دوربین و عکاسی ضد نور یا سیلوئت 

مراقب حالت اتومات دوربین هنگام نورسنجی باشد زیرا در حالت اتومات دوربین تمامی نور موجود در صحنه را بررسی می کند ولی ما در عکاسی سیلوئت نیاز داریم که فقط نور پس زمینه خوانش شود راه حل اینجا این است که دوربین را روی روشن ترین قسمت تصویر ببرید و دکمه شاتر را تا نصفه فشار دهید تا دوربین نورسنجی انجام دهد  و سپس دروبین را رو به سوژه اصلی بگیرید و با فشار دادن دکمه شاتر عکس خود را تهیه کنید.

برای مطالعه بیشتر مقالات زیر را دنبال کنید
بوکه در عکاسی چیست؟
کادر بندی در عکاسی

ساناز

وقتی هیچکس باورم نداشت خودم ، خودم را باور داشتم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن