آموزش عکاسی

عکاسی پرتره های رمانتیک با نور کم

عکاسی پرتره رمانتیک:
چنانچه علاقمند باشید که عکس های پرتره با نور کم و حالت رمانتیک و احساسی تهیه کنید باید در مورد آن اطلاعات داشته باشید که ما در این مقاله به آن می پردازیم.
برای داشتن عکس های پرتره رمانتیک و احساسی , نور پردازی ملایم و کم با حالت و ژست سوژه ترکیب می شود و حالتی از فضای رمانتیک و احساسی را در بیننده ایجاد می کند. این عکس ها معمولا برای القای چنین حسی با تم تاریک تر و ظاهری کم نور تهیه می شوند در ادامه مقاله نکاتی جهت راهنمایی شما برای تهیه این گونه پرتره ها در اختیارتان قرار می دهیم.

عکاسی پرتره رمانتیک یا احساسی چیست؟

همانطور که اشاره کردیم عکاسی پرتره احساسی یا مودی یا به تعبیر دیگر رمانتیک به عکس های پرتره ای القا می شود که صحنه به گونه ای طراحی و نورپردازی شده باشد که این حس را به بیننده القا کند برای این منظور عکاسان از نورهای بسیار ملایم و کم و فضاهای تاریک برای عکاسی خود استفاده می کنند و این مدل نور با ژست و حالتی که سوژه می گیرد ترکیب می شود تا احساسی از رمانتیک بودن ملایم بودن فضا در بینند القا کند.
معمولا اگر در انترنت سرچ کنید مشاهده می کنید که این گونه عکس ها در فضاهای تاریک تهیه شده اند و سوژه با یک نور ملایم در آمیخته شده است.

مراحل تهیه عکس احساسی یا رمانتیک

اولین گام قبل شروع به کار برای عکاسی احساسی یا رمانتیک این است به مود یا احساسی که قصد دارید تا آن را ایجاد کنید و به مخاطب انتقال دهید توجه کنید. به تن ها ی رنگی تاریکی روشنی که قصد دارید ایجاد کنید لباس سوژه و زمان مناسب برای عکاسی توجه کنید در حقیقت قبل استارت کار برنامه ریزی داشته باشید و دقیقا بدانید که به دنبال چه منظور و هدفی هستید.

نقش پس زمینه در ایجاد فضای رمانتیک برای عکاسی پرتره رمانتیک یا احساسی

یکی از موثرترین و ساده ترین راه حل ها برای رسیدن به عکس پرتره احساسی علاوه بر نور و تاریکی انتخاب کردن پس زمینه مناسب می باشد برای این مدل عکس ها بهترین انتخاب برای پس زمینه پس زمینه های تاریک می باشد زیرا تاریک بودن پس زمینه به عکس شما عمق و توهمی از فضا می دهد و این حالت برای نوع عکاسی شما بسیار کار آمد خواهد بود به واقع پس زمینه تاریک توهم یک فضای سه بعدی را القا می کند پس زمینه تاریک علاوه بر این در ایجاد کنتراست عمیق و تاکید بر روی سوژه اصلی شما را یاری می دهد و کمک می کند نگاه بیننده از هر جای صحنه به سمت سوژه شما جلب شود.

در انتخاب نوع پس زمینه دقت کنید پس زمینه ها متفاوتی وجود دارد مانند پس زمینه های ساده , بافت دار , منظره و … اما شما بر حسب هدف عکاسی خود بهترین پس زمینه را برگزیند تا تاکید اصلی بر روی سوژه باشد. همیشه در نظر داشته باشید پس زمینه اگر ساده باشد بعدا در مرحله پس پردازش امکان این وجود دارد که به آن بافت اضافه کرد.

نحوه نورپردازی برای عکاسی پرتره احساسی یا رمانتیک

برای انجام نورپردازی در این سبک عکاسی معمولا از نورپردازی رامبراندی استفاده می کنند زیرا این سبک نورپردازی در القای چنین حسی بسیار موثر می باشد برای مطالعه بیشتر مقاله نورپردازی برای عکاسی پرتره را دنبال کنید.

برای ایجاد این مدل نورپردازی شما نیازمند یک منبع نوری هستید که با زاویه 45 درجه تابیده باشد اگر در منزل هستید می توانید از نور طبیعی که از پنجره می تابد استفاده کنید و تمامی چراغهای سقف را خاموش کنید و اگر نور طبیعی پنجره را در اختیار ندارید خودتان باید یک منبع نوری با زاویه 45 درجه ایجاد کنید اگر از نور پنجره استفاده می کنید سوژه را خیلی به پنجره نزدیک نکنید زیرا با این کار نور بسیار شدیدی به سوژه تابیده می شود و بیش از اندازه سوژه روشن می شود. و همچنین زمان مناسب استفاده از نور پنجره را در نظر بگیرید بهترین زمان برای داشتن نور مناسب از پنجره اگر پنجره تان رو به شمال شرقی می باشد بین ساعت های 10 صبح و 2 عصر می باشد.
برای رسیدن به نور مناسب کافی است مقدار کمی نور به سوژه بتابانید و سایه هایی که بر روی چهره ایجاد می شود خصوصا سایه بینی را بررسی کنید و با جابه جا کردن منبع نوری به نور مورد نظرتان دسترسی پیدا کنید.

اهمیت پخش کردن نور تابشی در عکاسی پرتره رمانتیک

در این شیوه عکاسی بسیار اهمیت دارد که نور به صورت ملایم تابیده شود بنابراین اگر از یک منبع نور قوی استفاده می کنید باید این نور را نرم کنید و پخشئکنید برای این منظور می توانید از یک دیفیوزر یا یک پارچه نازک برای نرم کردن نور استفاده کنید و نور را بصورت نرم تر و ملایم تر بتابانید.
اگر در یک روز ابری قصد دارید عکاسی کنید و می خواهید از نور طبیعی پنجره استفاده کنید این را بدانید که ابرها نور تابشی خورشید را دیفیوز می کنند و نور ملایم و یکدستی به شما می دهند اما چنانچه قصد استفاده از منبع نور دیگری دارید حتما پیشنهاد می شود که نور را دیفیوز کنید می توانید در بازار یک دیفیوزر خریداری کنید یک صفحه پخش کننده نور با سطحی نیمه شفاف اما چنانچه قصد هزینه کردن ندارید می توانید با یک پارچه سفید نازک به عنوان دیفیوز عمل ملایم کردن و پخش کردن نور را انجام دهید حتی در مواردی می توانید از یک کاغذ سفید برای این منظور بهره ببرید.

مقالات مرتبط برای مطالعه بیشتر
عکاسی پرتره چیست و چگونه یک عکس پرتره خوب بگیرید؟
عکاسی پرتره با موبایل – ۲
عکاسی از پرتره در شب
تنظیمات مناسب برای عکاسی پرتره

 

 

ساناز

وقتی هیچکس باورم نداشت خودم ، خودم را باور داشتم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن