عکاسی مستند

عکاسی از حشرات

در نگاه برخی از مردم حشرات جز موجودات چندش آور و ترسناک می باشند. اما این موجودات بسیار شگفت انگیز و در عین حال زیبا هستند بسیاری از عکاسان علاقمند به تهیه عکس های فوق العاده از حشرات می باشند اگر شما هم به دنبال این هستید که از این موجودات شگفت انگیز عکاسی کنید این مقاله به شما کمک می کند تا بتوانید در زمینه عکاسی از حشرات تجربیات دلچسبی بدست آورید.

عکاسی از حشرات

حشرات جز گونه هایی از حیات وحش هستند که دارای تنوع و تعدد زیادی هستند و این موجودات شگفت انگیز بسیار مورد توجه محققان و همین طور عکاسان می باشند.
افرادی که علاقمند به عکاسی ماکرو باشند از حشرات به دلیل تعدد و تنوع شان در این مدل عکاسی بسیار بهره می برند.

یافتن فرصت مناسب

یافتن حشرات کار بسیار آسانی است و همه می توانند از حشرات عکس بگیرند زیرا به دلیل تنوع و کثرت این موجودات همه جا یافت می شوند و نیازی به صرف زمان برای یافتن شان ندارید.
حشرات سوژه های عالی هستند و برای شما این امکان را فراهم می آورند انواع ژانرهای عکاسی را حول محور حشرات تجربه کنید از عکاسی مستند علمی گرفته تا عکاسی انتزاعی بنابراین اگر در انتخاب ایده به مشکل خوردید عکاسی از حشرات می تواند راه نجات شما باشد. می توانید صحنه های زیبا و جالبی با کمک حشرات ثبت کنید از زاویه , رنگ و بافت حشرات گرفته تا ترکیب بندی و پرسپکتیو و زاویه دید متفاوت.

حشرات علاوه بر تنوعی که در حیات وحش دارند در زندگی شخصی خود هم دارای تنوع عجیبی هستند به طور مثال کرم های نرم ابریشم تبدیل به پروانه های زیبا می شوند و یا کرم های گوشتالو تبدیل به سوسک های زشت و ترسناک می شوند و یا حشرات ریز در اب تبدیل به سنجاقک می شوند و شما می توانید از این دگردیسی حشرات عکس های متنوع و فوق العاده ای تهیه کنید. و فرصت های بیشماری برای علاقمندان به این مدل عکاسی وجود دارد تنها چیزی که نیاز دارید کمی صبر و حوصله و یک دوربین عکاسی است.

قدم اول در عکاسی از حشرات

اولین گام در خصوص عکاسی از حشرات یافتن سوژه می باشد اگر حشره خاصی مد نظرتان نباشد کارتان آسان تر می باشد زیرا می توانید چند لحظه منتظر بمانید تا سوژه به سمت تان بیاید.
صرف زمان در انتخاب زمان و مکان مناسب نه تنها بر کیفیت نور تابشی تاثیر گذار است بلکه این امکان را برایتان فراهم می کند که حشرات متنوعی در اختیار داشته باشید.

زمان بندی

برای زمان مناسب برنامه ریزی کنید بهترین زمان برای عکاسی از حشرات زمانی است که هوا خنک باشد و خورشید مستقیم نتابد بهترین زمان ساعات اولیه صبح و نزدیکای غروب خورشید در بهار و پاییز و هوای ابری  می باشد زیرا هوای سرد حرکت حشرات را کند می کند و فرصت خوبی را فراهم می کند تا از حشرات عکاسی کنید.
در زمانی که هوا سرد است ممکن است که شرایط نوری خوب نباشد اما اگر می خواهید سوژه شما سریع نپرد و فرار نکند این زمان برای عکاسی مناسب می باشد البته این نکته را باید بیان کنیم که در هوای گرم حشرات گرد افشانی و جفت گیری انجام می دهند و زمانی که در هوای سرد عکاسی می کنید این مزیت را از دست می دهید که جفت گیری و گرد افشانی و غذا خوردن حشرات عکاسی کنید.

برخی از حشرات مانند این زنبورها وقتی در هوای سرد قرار می گیرند و حرکت شان کند می شود بسیار جذاب می شوند.

یافتن مکان مناسب برای عکاسی از حشرات بستگی به حشره ای دارد که قصد عکاسی از آن را دارید حشرات زیادی در اطراف ما در باغچه و باغ وجود دارد اما اگر به دنبال حشره خاصی هستید باید در مورد رفتار آن حشره بیشتر مطالعه کنید تا بهترین زمان و مکان برای عکاسی از آن را بیایبد. به پس زمینه عکس هم دقت کنید و پس زمینه مناسب برگزینید.

 

روش های متنوع برای عکاسی از حشرات

برای عکاسی از حشرات روش های متنوعی وجود دارد  به طور مثال برای عکاسی از حشراتی مانند شب پره در شب می توانید یک چراغ در کنار یک پرده سفید در فضای باز قرار دهید و حشراتی که جذب روشنایی می شوند را عکاسی کنید. یا با استفاده از یک طوری حشرات را بگیرید و در یخچال در یک بطری شیشه ای قرار دهید زمانی حرکت شان کند شد از آنها عکاسی کنید.

تجهیزات عکاسی حشرات

تجهیزاتی که برای عکاسی از حشرات مورد استفاده قرار می گیرد بستگی به عکسی دارد که قصد دارید تهیه کنید برخی از این تجهیزات بسیار گران قیمت هستند اما صرفا لزومی ندارد برای عکاسی از حشرا اینقدر هزینه کنید.

زااز آنجایی که حشرات بسیار کوچیک هستند نیازمند به داشتن یک لنز ماکرو هستید اما داشتن آن الزامی نیست زیرا می توانید از حشراتی که بزرگتر هستند عکاسی کنید یا از نمای نزدیک تری عکاسی کنید.

چند نکته در خصوص عکاسی از حشرات

1- استفاده کردن از سرعت شاتر مناسب: چنانچه عکس شارپ و واضحی می خواهید باید از سرعت های بالای شاتر استفاده کنید حشرات  گاهی سریع حرکت می کنند و شما فرصت زیادی برای عکاسی ندارید به همین دلیل به سرعت بالای شاتر نیاز دارید.

2- برای اینکه تمام قسمت های بدن حشره در فکوس باشد از یک دیافراگم کوچک استفاده کنید.

3- چنانچه از حشره در حال پرواز قصد عکاسی دارید بهتر است از فکوس دستی استفاده کنید.

4-  فکوس را بر روی چشمان حشره انجام دهید

مقالات مرتبط برای مطالعه بیشتر:
عکاسی از پرندگان
تنظیمات عکاسی از حیوانات

ساناز

وقتی هیچکس باورم نداشت خودم ، خودم را باور داشتم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن