عکاسی مستند

عکاسی از پرندگان

عکاسی از پرنده گان:
پرنده گان به عنوان بخشی از حیات وحش می توانند یکی از سوژه های جالب و مورد علاقه عکاسان باشند اما تهیه عکس از پرندگان وحشی یک چالش بزرگ برای عکاسان می باشد چون پرنده گان در جنگ به سرعت حرکت می کنند و در مکان هایی تاریک مخفی می شوند . ما در این مقاله قصد داریم به مواردی اشاره کنیم که شما را در خصوص عکاسی از پرندگان وحشی راهنمایی می کند.

داشتن نور مناسب

در عکاسی نور همه چیز است و در تمام شاخه های عکاسی مورد اهمیت می باشد در حالت ایده ال شما باید در زمان طلایی اقدام به عکاسی کنید (ساعت های اولیه بعد از طلوع خورشید و قبل از غروب خورشید ساعت طلایی گویند) اما برای استفاده از زمان طلایی موانعی پیش رو دارید اول اینکه امکان دارد طلوع و غروب خورشید به داخل جنگل نرسد علل خصوص که در میان یک دره قرار داشته باشید و مورد بعدی اینکه پرنده گان جنگل غیر قابل پیش بینی هستند و شما شانس کمتری برای پیدا کردن آنها در ساعات طلایی دارید.
به همین روز های ابری برای عکاسی از پرنده گان مناسب می باشد.
عکاسی در روز های آفتابی موجب ایجاد کنتراست شدید می شود و نور شدید آفتاب نورهای شدیدی بر روی برگ ها ایجاد می کند و سایه های خشنی ایجاد می کند که عکس شما را زشت می کند. در صورتی که هوا ابری باشد نور ملایم و نرمی بر روی سوژه می تابد و کنتراست کاهش می یابد و فضای دلپذیری برای سوژه شما ایجاد می شود.

همانطور که  در عکس های زیر مشاهده می کنید یکی در نور آفتابی تهیه شده و دارای سایه های خشن می باشد و با کنتراست شدید و در عکس دیگری که در هوای ابری تهیه شده است نورهای ملایم و نرم مشاهده می کنید و فضا یکنواخت تر می باشد.

 تنظیمات مناسب دوربین

چنانچه در یک روز ابری عکاسی می کنید باید این نکته را در نظر داشته باشید که فضا تاریک تر از یک روز آفتابی می باشد بنابراین قبل از شروع عکاسی باید تنظیمات دوربین را بررسی کنید و بهترین تنظیمات را انتخاب کنید.
اولین نکته مورد توجه در این خصوص این است که نیاز به داشتن سرعت بالای شاتر ندارید مخصوصا اگر از یک لنز تثبیت شده استفاده می کنید.

اگر با دوربین بر روی دست عکاسی می کنید سرعت شاتری که انتخاب می کنید نباید کمتر از معکوس فاصله کانونی باشد به طور مثال اگر فاصله کانونی لنزتان 400 میلی متر باشد سرعت شاتر باید آهسته تر از 1/400 باشد. چنانچه از سرعت های پایین تر و آهسته تر استفاده می کنید باید دستت تان ثابت و بدون حرکت باشد می توانید از سه پایه های دستی استفاده کنید و این را در نظر داشته باشید چنانچه پرنده گان بر روی یک شاخه نشسته باشند می توانید از سرعت پایین استفاده کنید زیرا اگر پرنده در حال حرکت باشد سرعت پایین شاتر موجب تار شدن تصویر و سوژه می شود.

مورد دیگر در خصوص تنظیمات دوربین مقدار عددی ایزو  (ISO)  می باشد. در هوای ابری نیازمند استفاده از ایزوی بالا می باشید چنانچه ایزوی بالا استفاده کردید و تصویر دانه دانه شد می توانید در محله پردازش با کمک نرم افزار فتوشاپ این دانه ها را تا حدودی حذف کنید.

مد اولویت دیافراگم

پرنده گان به دلیل حرکت سریعی که دارند شما هنگام عکاسی گاه فرصت نمی کنید که از مد نوردهی دستی استفاده کنید بنابراین بهتر است از مد نوردهی نیمه خودکار با اولویت دیافراگم (Av یا A) و با ایزوی خودکار استفاده کنید. این تنظیمات به شما این امکانات را می دهد که عکس شگفت انگیزی بگیرید.
دیافراگم تنها آیتمی است که شما باید در مورد آن تصمیم بگیرید اما می توانید به دوربین این اجازه رو بدهید خودش مقدار ایزوی مناسب را انتخاب کند. دیافراگم های متوسط مناسب می باشند زیرا عکس ها شارپ و واضح ثبت می شوند  در نظر داشته باشید هر چه دیافراگم باز تر باشد نور بیشتری عبور می کند و در عوض عمق میدان تصویر کاهش می یابد.

توجه به پس زمینه مناسب

چنانچه شما در مد اولویت دیافراگم اقدام به عکاسی می کنید این فرصت را در اختیار دارید تا بر روی ترکیب بندی خود وقت بگذارید و بهترین ترکیب بندی را انتخاب کنید چنانچه بتوانید نگاه بیننده و تمرکز بیننده را به سمت سوژه اصلی خود بکشید تاثیر بیشتری ایجاد خواهید کرد بنابراین لازم می باشد که تا حد امکان المان های اضافی موجود در صحنه را حذف کنید برای رسیدن به این حدف انتخاب یک پس زمینه ساده و نرم بسیار کارآمد خواهد بود. نیازی نیست که حتما پس زمینه یکنواخت باشد شما می توانید یک پس زمینه رنگی داشته باشید برای رسیدن به این هدف می توانید به سوژه خود تا جایی که امکان دارد نزدیک شوید زیرا در این حالت عمق میدان کاهش می یابد و پس زمینه تار و مات می شود و توجه به سوژه اصلی معطوف می شود.

روش دیگر که می توانید از آن برای داشتن یک ترکیب بندی مناسب  استفاده کنید استفاده از تکنیک کادربندی طبیعی یا  کادر در کادر می باشد. اطراف پرنده را با کمک شاخ و برگ هایی که از فکوس خارج هستند احاطه کنید و با کمک جهت این خطوط نگاه بیننده رو به سمت سوژه اصلی هدایت کنید.

پیش بینی کنید

حرکت پرنده گان بسیار سریع می باشد و شما نمی توانید انتظار داشته باشید که آنها به شما فرصت بدهند تا کادر بندی و عکاسی کنید بنابراین باید سریع باشید و حرکت های بعدی را پیش بینی کنید تا بتوانید سریع در خود را در موقعیت جدید قرار دهید و اماده شوید تا در عرض چند ثانیه عکس های متعددی از سوژه خود تهیه کنید.
پرنده گان جنگل موجودات خجالتی نیستند گاهی امکان دارد با رفتار های خارق العاده شما را شگفت زده کنند و این دیگر به مهارت و سرعت العمل شما بستگی دارد تا بتوانید عکس های فوق العاده ای از حرکت های عجیب پرنده گان تهیه کنید

مقالات مرتبط برای مطالعه بیشتر:
تنظیمات عکاسی از حیوانات
چگونه عکس های خوب از طبیعت بگیریم

 

 

 

 

 

 

 

ساناز

وقتی هیچکس باورم نداشت خودم ، خودم را باور داشتم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن