آموزش عکاسی

اشتباهات رایج در عکاسی از طبیعت

اشتباهات عکاسی طبیعت:
چنانچه به عکاسی از طبیعت علاقه مندید باید چند نکته را بدانید تا دچار برخی اشتباهات رایج در این شاخه از عکاسی نشوید ما در این قسمت از عکس با ما به دنبال این هستیم تاشمار را با  7 مورد از اشتباهاتی که ممکن است حین عکاسی از طبیعت انجام دهید آشنا کنیم لازم به ذکر است که این اشتباهات گاهی به راحتی نادیده گرفته می شوند حتی به گونه ای که عکاس متوجه آنها نمی شود اما این اشتباهات موجب کاهش شدید کیفیت عکس تان می شوند.

مقالات مرتبط برای مطالعه بیشتر
چندین اشتباه رایج در عکاسی
اشتباهات رایج در عکاسی پرتره
چگونه عکس های خوب از طبیعت بگیریم

1- عکاسی کردن در نور نا مناسب

یکی از اولین موارد  اشتباهات عکاسی طبیعت ,عکاسی در شرایط نوری بد و ضعیف می باشد.
زیرا نور مناسب و خوب یکی از حیاتی ترین پارامترها در عکاسی از طبیعت بشمار می رود.
ذر حقیقت شما بدون نور خوب امکان ندارد بتوانید عکس خوبی تهیه کنید حتی اگر بهترین چیدمان یا ترکیب بندی و عالی ترین تنظیمات را برگزینید. چنانچه نور مناسبی نداشته باشید تمام این زحمات تان از بین می رود.

و اما نور بد چیست و ما به چه نوری نور بد می گوییم؟

عموما در دو وضعیت ما به نور موجود نور بد می گوییم.
اول آنکه نوری که بسیار شدید باشد و در میانه روز هنگام ظهر تابیده شده باشد و شما اگر در این زمان عکاسی کنید علاوه بر سایه های تند و خشن در مواردی حتی موجب می شود  سوژه تخت دیده شود زیرا شدت نور سایه های نرم را از بین می برد این نور برای عکاسی بدترین نور است و عکس شما را خراب می کند.

و دومین مورد عکاسی در نور بسیار کم, این نور هم عکس شما را خراب می کند و موجب بوجود آمدن دانه دانه ها در عکس شما به دلیل بالا رفتن مقدار حساست سنسور یا همان ایزو می باشد و همچنین نور کم موجب تار شدن عکس می شود مگر اینکه شما از سه پایه استفاده کنید.

و اما چه نوری نور مناسب و خوب می باشد؟

به طور کلی ما دو حالت از نور را مناسب برای عکاسی از طبیعت می دانیم
اولی زمانی است که آسمان ابری است در این حالت نور خورشید توسط ابرها دیفیوز شده و نور ملایمی تابیده می شود که برای عکاسی از طبیعت مناسب می باشد. این نور برای صحنه هایی که شامل رنگ های زیادی هستند بسیار مناسب می باشد زیرا ابرها نور را پخش می کنند و باعث می شوند اشباع رنگها بیشتر قابل ملاحظه باشد.

دومین زمان مناسب برای داشتن نور خوب ساعت های طلایی روز می باشد این ساعت معمولا ساعاتی بعد و قبل از طلوع خرشید می باشد نور این زمان یک نور طلایی و گرم می باشد و موجب ایجاد شگفتی و زیبایی در عکس می شود معمولا بهترین عکس های طبیعت و خیره کننده ترین عکس ها معمولا در ساعت های طبیعی عکاسی شده اند

2- عکاسی کردن از یک موضوع در یک ارتفاع ایستاده

از دیگر اشتباهات عکاسی طبیعت ,توجه نکردن به زاویه دید می باشد.
عکس گرفتن از یک ارتفاع مشخص و ایستاده رو به پایین از یک سوژه موردی است که عموما در عکاسی ماکرو مشکل ساز است زیرا یک حسی از غلبه و تسلط بر سوژه جدایی آن از بستر طبیعی خویش ایجاد می شود.
به جای آنکه این زاویه دید را برگزینید بهتر است هم سطح سوژه شوید و از زاویه پایین تری عکاسی کنید در این حالت بیننده شما خیلی بیشتر و بهتر با سوژه شما ارتباط برقرار می کند. گویی هر دو متعلق به یک دنیا مشابه و یکسان هستند.

تلاش کنید زوایای مختلف را امتحان کنید و فقط از یک زاویه و حالت عکاسی نکنید تجربه کنید تا بفهمید چگونه می توان با تغییر زاویه دید عکس های متفاوتی تهیه کرد. روی زمین بنشینید و رو به بالا عکاسی کنید گاهی روی زمین دراز بکشید و از یک زاویه متفاوت عکاسی کنید خودتان را مجبور کنید که زاویه هایی برگزینید که قبال تجربه نکرده اید.

 

3 – استفاده کردن از پس زمینه های شلوغ

یکی دیگر از اشتباهات عکاسی طبیعت ایجاد پس زمینه نامناسب و شلوغ می باشد.
در عکاسی از طبیعت پس زمینه زیبا و مناسب بسیار اهمیت دارد. وجود یک پس زمینه مناسب و زیبا موجب می شود که عکس های شما در نظر بیننده بسیار خیره کننده جلوه کنند.
یکی از بدترین اشتباهاتی که در این خصوص اغلب عکاسان تازه کار انجام می دهند استفاده از پس زمینه های شلوغ و در هم می باشد زیرا به دلیل عدم شناخت و مهارت لازم نمی توانند پس زمینه های شلوغ را در عکاسی از طبیعت کنترل کنند. شما باید تا جایی که امکان دارد از هرج و مرج و شلوغی در این زمینه عکاسی بکاهید و پس زمینه هایی برگزینید که:
تا حد امکان ساده باشند
رنگ یکدست و یکنواختی با یک هارمونی زیبا داشته باشند
دارای حداقل سوژه باشند
ازخطوط و اشکال اضافی به دور باشند
زیرا هدف شما در عکاسی باید این باشد که سوژه برجسته شود بنابراین وجود هر عنصری که تمرکز را از سوژه اصلی بردارد غیر ضروری می باشد و باید آن را حذف کنید.

در عکاسی از طبیعت برای حذف پس زمینه های شلوغ می توانید از عمق میدان های کم استفاده کنید که با کمک دیافراگم های باز این عمق میدان ایجاد می شود و موجب تار شدن و محوی پس زمینه های شلوغ می شود و فکوس و تمرکز بر روی سوژه اصلی معطوف می شود.

4- عکاسی کردن از سوژه های بی کیفیت

عکس گرفتن از سوژه های بی کیفیت یکی دیگر از اشتباهات عکاسی طبیعت به شمار می رود.
در انتخاب سوژه برای عکاسی دقت کنید سوژه ای انتخاب نکنید که کثیف یا خراب است و کیفیت پایینی دارد
همیشه قبل از شورع عکاسی سوژه خود را ارزیابی کنید به طور مثال اگر دارید از یک گل عکاسی می کنید بررسی کنید که این گل خراب و پلاسیده نباشد شاداب باشد لکه ای بر روی آن نباشد و یا اینکه حشره ای در مرکز گل نباشد
رعایت تمامی این جزییات ساده منجر به بالا رفتن کیفیت و زیبایی عکس طبیعت شما می شود.

5 – ایجاد نکردن یک نقطه کانونی یا مرکز جذابیت در ترکیب بندی

مورد بعدی اشتباهات عکاسی طبیعت , نبودن یک نقطه کانونی است.
عدم وجود نقطه کانونی در هر عکسی خصوصا عکس طبیعت منجر به از بین رفتن جذابیت عکس می باشد . شما باید چیزی در کادر خود بیابید و نقطه فکوس و تمرکز مخاطب را بر روی آن معطوف کنید.

شاید ندانید که نقطه کانونی یا مرکز جذابیت یعنی چی؟
در واقع قسمتی از صحنه عکاسی شما باید مرکز توجه مخاطب قرار گیرد و فکوس و تاکید شما باید بر روی این قسمت باشد که به این نقطه نقطه کانونی یا مرکز توجه می گوییم .
حتی زمانی که یک عکس فوری می گیرید باید این نقطه توجه را در کادر خود ایجاد کنید زیرا چنانچه این نقطه توجه در کادر شما نباشد چشم بیننده در عکس شما میچرخد و چون نقطه جالب توجه ای ندارد نگاهش فورا از روی عکس برداشته می شود و به عکس دیگری کشیده می شود.

امکان دارد در یک صحنه نقاط جلب توجه بسیاری وجود داشته باشد اما این را در نظر داشته باشید که نباید تعداد این نقاط زیاد باشند زیرا موجب می شود تمرکز از روی سوژه اصلی برداشته شود و بیننده گیج شود که باید به کدام قسمت متمرکز شود تعداد کمتر این نقاط می توانند چشم بیننده را به سمت سوژه اصلی هدایت کنند.

6 – عکاسی کردن از صحنه های کم کنتراست

مورد بعدی اشتباهات عکاسی طبیعت  توجه نکردن به کنتراست می باشد.
هنگام عکاسی از طبیعت تلاش کنید که از صحنه هایی که کنتراست کم دارند اجتناب کنید .
منظور از صجنه های کم کنتراست فضاهایی هست که در آن اختلاف تاریکی و روشنی در آن بسیار کم است.

مشکل صحنه های کم کنتراست این است تمام المان های موجود در صحنه یکنواخت می شوند و هیچ المان برجسته ای در تصویر وجود ندارد بنابراین عکس بسیار خسته کننده می شود و این همان موردی است که باید از آن اجتناب کرد. باید به دنبال صحنه هایی باشید که در آن کنتراست و تضاد وجود دارد صحنه هایی با سوژه های برجسته سایه روشن ها  های لایت های زیبا.

7 – عدم توجه به پس پردازش

و آخرین مورد اشتباهات عکاسی طبیعت عدم پس پردازش

در هر عکسی از طبیعت باید این سه مورد رعایت شود

۱ – نور

۲ – ترکیب بندی

۳ – پس پردازش

اگر هر سه مورد را رعایت کنید عکس هایتان فوق العاده می شوند.
ویرایش عکس کمک می کند تا آن تاثیر نهایی در عکس ایجاد شود و آن درخشش لازم در عکس بوجود بیایید اما این نکته هم در نظر داشته باشید که نباید در این مورد زیاده روی کنید.

در روند پس پردازش موارد زیر را بررسی کنید:
برسی مجدد نور صحنه عکاسی شده اگر نور عکس کم است در مرحله پس چردازش آن را تصحیح کنید
کنتراست صحنه را بررسی کنید
اشباع رنگی را بررسی کنید

اگر بتوانید این سه مورد را بررسی کنید عکس های شما فوق العاده خواهند شد.

 

ساناز

وقتی هیچکس باورم نداشت خودم ، خودم را باور داشتم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن