عکاسی پرتره

انتخاب رنگ در عکاسی از کودک

رنگ در عکاسی کودک:
انتخاب رنگ مناسب در عکاسی از کودک یکی از چالش های عکاسان تازه کار می باشد زیرا نیازمند به شناخت ماهیت و ویژگی هر رنگ و نقش و خاصیت شان در همنشینی با هم دارند . دنیای کودکان یک دنیایی پر از لطافت و ازگی و پاکی و همچنین شیطنت می باشد رنگ ها در القا این حس بسیار می توانند کارآمد باشند بنابراین باید بدانیم از چه رنگ هایی و چه ترکیبی استفاده کنیم . در این مقاله ما قصد داریم تا در این خصوص اطلاعاتی در اختیار شما کاربران عزیز قرار دهیم.

مقالات مرتبط برای مطالعه بیشتر:
رنگ در عکاسی
عکاسی از کودک در طبیعت
عکاسی از نوزادان
عکاسی بارداری و ژست دهی
چندنکته برای عکاسی از کودکان

شناخت چرخه رنگ

اولین قدم برای انتخاب رنگ در عکاسی کودک شناخت چرخه رنگ می باشد درک مفاهیمی چون «چرخه رنگ»، «روابط رنگ ها» و «پالت رنگ» به شما کمک می کند که در انتخاب ویژگی هر رنگ دقت لازم را داشته باشید.

چرخه رنگ 12 تایی

در تصویری که مشاهده می نمایید یک چرخه 12 تایی از رنگها وجود دارد که این رنگها از ترکیب سه رنگ اصلی زرد , قرمز و آبی بوجود آمده اند و رنگ های بوجود آمده از ترکیب این سه رنگ اصلی را رنگهای ثانویه گویند. و به همین ترتیب یک چرخه رنگ 12 تایی ایجاد می شود

روابط رنگ ها در چرخه رنگ

در چرخه رنگ یا در دایره رنگی بین این رنگ ها روابطی وجود دارد که هنرمندان با انتخاب آنها یک مجموعه رنگ یا به اصطلاح یک پالت رنگ ایجاد می کنند و از آن در کارشان بهره می برند. در تصویر موجود شما این روابط را مشاهده می کنید رابطه Analogous یا همسان به رنگ های اشاره می کند که در دایره رنگی  همجوار با هم هستند،و  Complementary اشاره به رنگ های مکمل یا مقابل هم در دایرهرنگی دارد.
تا اینجا تا حدودی با رابطه رنگها آشنا شدید همین که بدانید به دنبال چه رنگ هایی هستید کافی است.

نمونه پالت رنگی در دو تصویر ارائه شده

ترفند هایی برای عکاسی از کودک

 

و اما در این بخش به چند تکنیک یا ترفند برای انتخاب رنگ مناسب در عکاسی از کودک اشاره می کنیم

1- حذف کردن تمامی رنگ ها

در مبحث انتخاب رنگ در عکاسی کودک اولین قدم این می تواند باشد که تمامی رنگها موجود در کادر را حذف نمایید با این روش شما توجه و تمرکز اصلی را بر روی سوژه که نوزاد یا کوک می باشد معطوف کردید

2- استفاده از رنگ های همجوار یا همسان

روش پیشنهادی بعدی در مبحث انتخاب رنگ در عکاسی کودک این است که از رنگ های همسان یا همجوار هم استفاده کنید به طور مثال از طیف رنگی صورتی استفاده کنید این رنگ ها را در پس زمینه ترکیب کنید با این روش شما به یک هماهنگی و یکدستی در ترکیب بندی بصری سوژه دست خواهید یافت.

به طور نمونه در تصویری که ملاحظه می نمایید رنگ اصلی مربوط به پوست نوزاد می باشد و بقیه رنگها در مجاور هم در پس زمینه قرار گرفته اند برای داشتن چنین ترکیبی یافتن رنگهای همسان می توانید از منوی اکستنشن Kuler در فتوشاپ  بهره ببرید یا با کمک ابزار آنلاینی مثل سایت پالتون  فقط لازم است شما بر روی Analogous تنظیمات را اعمال نمایید و رنگ مورد نظرتان را انتخاب نمایید.

از این ترفند برای تمامی رنگ ها هم می توانید استفاده کنید مثلا رنگ های تند  یا رنگ هایی که با پوست صورت سوژه همخوانی دارند مانند رنگ های زرد, نارنجی و قرمز. و اما در نظر داشته باشید رنگ های خنثی مانند  (سفید – سیاه – خاکستری) تا زمانی که بر پس زمینه غالب نباشند می توان نادیده گرفته شوند

3- بکاربردن رنگ های مکمل و روابط بین آنها

همانطور که پیش تر گفتیم به رنگ هایی که در دایره رنگی مقابل هم قرار دارند رنگ های مکمل می گویند راه حل پیشنهادی بعدی  مادر مبحث انتخاب رنگ در عکاسی کودک این است که از رنگ های مکمل استفاده کنید مانند رنگ سبز و قرمز / آبی و نارنجی/ بنفش و زرد . ترکیب این رنگ ها با هم یک تضاد زیبایی را ایجاد می کنند.

 

4 – به کاربردن رنگ های دیگر

تا اینجا با روابط رنگهای مکمل و همجوار آشنا شدید اما اگر قصد دارید به ترکیب بندی عکس تان تنوع بیشتری بدهید راه حل پیشنهادی بعدی  مادر مبحث انتخاب رنگ در عکاسی کودک این است که می توانید از رنگ های  سه تایی و یا چهار تایی استفاده کنید

چند پالت رنگ پیشنهادی

راه حل پیشنهادی بعدی  مادر مبحث انتخاب رنگ در عکاسی کودک این است که در بین رنگ های پیشنهاد شده موجود می توانید بهترین ها را به لحاظ سلیقه شخصی برگزینید و اما در اینجا چند پالت رنگی دیگر را به شما معرفی می کنیم که می توانید از این رنگها در عکاسی خود بهره ببرید.

 

رنگ های شیطون و بازیگوش

رنگ های نرم یا ملو (mellow)

رنگ های لطیف و پاکیزه

رنگ های خیالی و رمانتیک

رنگ های سرد

رنگ های شیرین و خوشمزه

رنگ های ظریف

رنگ های معنوی

سخن پایانی
در پایان لازم به ذکر است که در هنر هیچ گونه مرز و محدوده ای وجود ندارد بنابراین سعی نکنید برای خود محدوده ای تعیین کنید ازاد باشید و ساختار شکنی کنید ساختار شکن بودن به معنای بی توجهی به اصول زیبایی شناختی نسیت بلکه به معنای استفاده درست و به جا و خلاقانه از پتانسیل های موجود می باشد به طور مثال اگر احساس کردید که استفاده کردن از پالت رنگ های باستانی و سنتی می تواند برای منظور عکاسی شما مناسب باشد حتما آن را امتحان کنید از رنگ های بسیار تند و خشن استفاده کنید تمام رنگ ها را امتحان کنید چشم انسان به طور ناخوداگاه دنبال زیبایی می باشد بنابراین بی هدف انتخاب و عکاسی نکنید.

 

ساناز

وقتی هیچکس باورم نداشت خودم ، خودم را باور داشتم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن