آموزش عکاسی

رنگ در عکاسی

در عکاسی به دلیل تنوع رنگ ها و نور ها کنترل رنگها برای ایجاد ترکیب بندی و کادر بندی مناسب یکی از بزرگترین چالش های عکاسان می باشد رنگها مستقیما بر روح تاثیر می گذارند ما در این مقاله قصد داریم تا شما در این خصوص راهنمایی کنیم که چگونه با کمک رنگ ها و کنترل شان در عکاسی به ترکیب بندی جذاب برسید.
(مقاله مرتبط برای مطالعه بیشتر:انتخاب رنگ در عکاسی از کودک)

جدا کردن پس زمینه

اولین گام برای به حداکثر رساندن تاثیر رنگهای برجسته این است که پس زمینه ای تیره و خنثی را انتخاب کنید به این نوع تضاد یا کنتراست تضاد تاریکی و روشنایی گویند با کاهش جلوه پس زمینه و رنگهای اطراف به سوژه خود کمک می کنید که خودش را بیشتر نمایش دهد در این خصوص بهتر است برای نورسنجی از نورسنج داخلی استفاده کنید زیرا تنوع رنگها و نورهای باعث فریب خوردن نورسنج دستی می شود چنانچه نوردهی را نیم استاپ کمتر کنید کمک می کنید تا رنگها بیشتر جلوه نمایند و سرزنده تر و پررنگ تر و غنی تر نمایان شوند.

اعمال رنگ کمتر در کادر

سادگی همیشه بیشترین تاثیر را می گذارد اگر به دنبال این هستید که توجه ببیننده گان را به عکس خود و سوژه خود جلب کنید تلاش کنید از رنگهای کمتری در اطراف سوژه خود نمایان کنید و تمرکز بر روی رنگ سوژه باشد این روش کمک می کند سوژه شما از کل فضای کادر جدا شود و توجه مخاطبان را به خود جلب کند به جای اینکه دنبال جذابیت های بصری بیشتر باشید شما باید تلاش کنید که هنگام عکاسی از رنگ های فریب دهنده دوری کنید و آن ها را تا حد امکان حذف نمایید و کادر را ساده کنید.

کاهش روشنایی های شدید در صحنه

روشنایی ها و انعکاساتی که گاهی توسط اشیا و عناصر موجود در صحنه ایجاد می شوند موجب شلوغی و عدم نمایش رنگهای مورد نظر در سوژه می شود به طور مثال در فصل پاییز درخشش خیره کننده شاخه و برگهای پاییزی موجب می شود جلوه رنگهای مورد نظرمان کاهش یابد برای رفع این مساله بهتر است که از فیلتر پلاریزه کمک بگیریم. فیلتر پلاریزه را به کیت خود اضافه کنید و با چرخش آن جلوی انعکاسات اضافی را بگیرید.

رنگ های مکمل

استفاده درست از رنگ های مکمل در ایجاد جلوه های بصری زیبا کمک شایانی می کند. به طور مثال رنگ زرد و آبی که در چرخه رنگی مکمل هم هستند در کنار هم بسیار زیبا تاثیر گذار هستند. اگرچه رنگ آبی درون مایه ای آرام دارد و برای القا ارامش در صحنه مناسب می باشد ولی قرار گرفتنش در کنار رنگ مکملش یعنی زرد جلوه بصری زیبایی ایجاد می کند. و همچنین رنگ های گرم انرژی پویا به سوژه شما می دهند ولی ترکیب این رنگهای در کنار هم تضادی ایجاد می کنند که برای چشم بیننده چشم نواز است

استفاده کردن از سیلوئت

ایجاد عکس سیلوئت یکی از جلوه های بصری رنگی است که شما می توانید در زمان مناسب از آن بهره ببرید به طور مثال هنگام غروب یا طلوع خورشید رنگ های با شکوهی در آسمان جلوه می کنند و چنانچه شما بخواهید بر روی سوژه خود نورپردازی کنید موجب می شود رنگ زیبای غروب و یا طلوع خورشید را از دست بدهید و یک رنگ بی حال ثبت کنید اما اگر از تکنیک سیلوئت استفاده کنید می توانید غروب یا طلوع زیبایی را ثبت کنید . برای رسیدن به این منظور کافی است آسمان را نوردهی کنید در این حالت رنگ آسمان به زیبایی ثبت می شود و سوژه شما تن سیاه یا خاکستری رو به سیاه پیدا می کند.

استفاده کردن از رنگ های پر رنگ

یکی دیگر از جلوه های بصری برای جذابیت عکس استفاده کردن از رنگ هایی با جذابیت خاص رنگ های پر رنگ و قوی. شما می توانید از چندین رنگ به صورت رنگین کمان استفاده کنید یا فقط یک رنگ خاص را محور اصلی ترکیب بندی قرار دهید اما در نظر داشته باشید استفاده بیش از حد از این عناصر عکس را از زیبایی طبیعی خود دور می کند.

در تصویر زیر می بینید که یک موضوع که قاشق است محور اصلی قرار گرفته و در بک گراندی با رنگ آبی عکاسی شده و رنگ های متنوع آنها در نهایت موجب زیبایی عکس شده است.

 

استفاده کردن به جا از تک رنگ ها

به لحاظ فنی رنگ هایی مانند سیاه و سفید جز خانواده رنگ ها به شمار نمی روند اما با این وجود عکاسی سیاه و سفید یکی از تکنیک های بصری است که زمانی که درست استفاده شود می تواند پیام خاصی را انتقال دهد و علاوه بر آن زیبایی و جلوه خاصی را ایجاد کند بنابراین بسیاری از عکاسان علاقمند هستند تا از این جلوه بصری در عکس های خود استفاده کنند.
لازم به ذکر است که تناژ رنگ قهوه ای جز مواردی است که در عکاسی تک رنگ مورد استفاده قرار می گیرد خصوصا برای عکاسی از اشیاء و صنایع چوبی که جلوه های هنری خاصی ایجاد می کنند.

برجسته کردن یک موضوع رنگی

با برجسته کردن یک موضوع رنگی در صحنه و در کادر خود توجه و تمرکز بیشتری نسبت به سوژه ایجاد می کنید به طور مثال در عکسی که مشاهده می کنید  رنگ زد دستمال سفره در پس زمینه خاکستری موجب شده که توجه مخاطب را سمت هدف و منظور خود جلب کند چنانچه پس زمینه رنگی بود بی شک تاثیر گذاری و جلوه رنگ زرد دستمال سفره کاهش شدیدی داشت. بنابراین جهت تاکید بر روی عنصری خاص سعی کنید آن را با تک رنگ نشان دادن و قرار دادن در پس زمینه ای که خنثی است آن را برجسته نشان دهید.رنگ های خاکستری سیاه و سفید می توانند به عنوان زمینه های خنثی در این مورد بکار روند.

داشتن یک رنگ غالب

برای داشتن یک ترکیب رنگی مناسب بجای اینکه از رنگ های مختلف استفاده کنید می توانید از رنگ هایی که هم طیف و هم خانواده هستند برای رسیدن به یک ترکیب زیبا بهره ببرید به طور مثال مجموعه ای از اشیا یا موضوعاتی که دارای یک طیف رنگی واحد هستند به تصویر موجود دقت کنید چون تمامی اشیا دارای یک طیف واحدی هستند زیبایی خاصی ایجاد کرده اند.

 

ساناز

وقتی هیچکس باورم نداشت خودم ، خودم را باور داشتم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن