آموزش عکاسی

عادت های بد عکاسی

عادت های بد عکاسی :
شما به عنوان یک عکاس امکان دارد درگیر برخی از عادت های بد در عکاسی شوید و این عادتها شاید عکس شما را خراب نکنند اما مانع از این می شوند که شما یک عکاس حرفه ای شوید.
در این مقاله قصد داریم تا شما را با برخی از این عادت های بد بیشتر آشنا کنیم

ثابت بودن هنگام عکاسی

ثابت ایستادن هنگام عکاسی مانع از بروز خلاقیت در شما می شود بهتر است از این کار اجتناب کنید و حرکت کنید به سوژه نزدیک یا دور شوید زوایای مختلف را بررسی کنید تلاش نکنید که بخواهید از یک زاویه ثابت ایستاده استفاده کنید شناخت زوایایی دیگر در ایجاد خلاقیت و بوجود آمدن عکسی متفاوت به شما کمک خواهد کرد.

 

تردید

یکی دیگر از عادت های بد عکاسی تردید کردن است. چنانچه به عنوان یک عکاس تردید کنید موجب می شود برخی از لحظات ناب را برای عکاسی از دست بدهید معمولا افراد به دو دلیل عمده هنگام عکاسی تردید می کنند

ترس از مورد قضاوت قرار گرفتن

برخی از عکاسان از ترس اینکه مورد قضاوت مردم قرار گیرند تردید کردند که عکاسی کنند مثلا گاه پیش آمده که بخواهند از یک غریبه خوش قیافه عکاسی کنند اما این ترس که دیگران چه فکر می کنند از اقدام به این امر منصرف شده اند.
مخصوصا زمانی که قصد دارید عکاسی خیابانی کنید و از سوژه های خیابانی و عابران پیاده عکاسی کنید گاه مجبورید به سوژه خود بسیار نزدیک شوید و دقیقا روبه روی آن قرار بگیرید در این حالت ممکن است به علت ترس از قضاوت شدن مردد شوید و از این امر منصرف شوید.
باید شجاع باشید و این امر فقط چند ثانیه طول می کشد و بعد از آن شما یک مجموعه عکس های فوق العاده دارید.

چیمپینگ

چیمینگ به حالتی گفته می شود که شما به محض اینکه عکس تان را گرفتید آن را از طریق مانیتور دوربین چک می کنید. چک کردن عکس ها ایرادی ندارد اما موجب می شود که توجه شما از محیط اطرافتان کم شود و سوژه های دیگر را از دست بدهید بهتر است چک کردن عکس هایتان را فقط برای مواردی که می خواهید نور را چک کنید انجام دهید.

ایزوی بسیار پایین

یکی دیگر از عادت های بد عکاسی ترس از بکار بردن اعداد بالای ایزو می باشد شما باید قابلیت دوربین خود را بشناسید و بدانید تا چه میزان می توانید ایزوی خود را افزایش دهید. گاه ترس از استفاده از ایزو ها بال منجر می شود که برای جبران نور از سرعت شاتر پایین استفاده شود که در این حالت در مواردی موجب تار شدن سوژه و عکس می شود.
باید جسارت این را داشته باشید و از ایزو های بالا استفاده کنید گاه دانه دانه شدن عکس زیاد هم بد نیست و می توانید در مرحله ویرایش با کمک نرم افزارهایی مانند فتوشاپ این دانه ها را حذف کنید.

چنانچه شما یک لنز سریع دارید بهتر است از تمام قابلیت دوربین تان استفاده کنید و ایزو را تا جایی که نیاز دارید بالا ببرید. ایجاد نویز دیجیتال زیاد هم بد نیست برخی از عکس ها با وجود این نویز ها جالب می باشند.

وسواس روی پیکسل

یکی از مواردی که گاه موجب می شود که از ایزوی بالا استفاده نکنید حساس بودن به اندازه پیکسل ها می باشد لازم نیست عکس خود را زیاد بزرگ کنید تا دانه ها و پیکسل هایش نمایش داده شود مگر در مواردی که بخواهید عکس تان را بزرگ چاپ کنید مثلا به اندازه چاپ بر روی اتوبوس.

بنابراین بزرگ نمایی 100 % را متوقف کنید و مگر برای ویرایش عکس و تنها عکس را فول فریم نمایش دهید و به روی پیکسل ها حساس نباشید مگر در موارد خاص

مخفی کردن صورت تان در پشت دوربین

از دیگر عادت های بد عکاسی مخفی شدن پشت دوربین عکاسی است
هنگام عکاسی کردن به هیچ عنوان پشت دوربین تان مخفی نشوید خصوصا اگر سوژه شما برای عکاسی یک شخص است باید با او ارتباط چشمی برقرار کنید چنانچه از پشت دوربین با سوژه خود صحبت کنید بدون اینکه سوژه چهره شما را ببیند ممکن است متوجه حرف های شما نشود و علاوه بر این اگر سوژه شما شخصی خجالتی باشد که با دوربین راحت نیست این حالت در عکس شما نمایان می شود بنابراین ارتباط چشمی با سوژه در کاهش استرس و ایجاد آرامش در آن بسیار کار آمد خواهد بود.

غفلت در تراز کردن

یکی از ارکان مهم در عکاسی داشتن یک ترکیب بندی مناسب و قوی می باشد بنابراین باید به آن توجه کنید تمامی خطوط و سطوح در کادر باید طراز باشند اگر در کادر خطوط افقی دارید باید از تراز بودنشان اطمینان حاصل کنید زیرا چنانچه این خطوط تراز نیاشند چشم بیننده متوجه آن می شود و موجب می شود که حواس پرتی بوجود بیایید اگر قادر نیستید به طور عادی این تراز را ایجاد کنید می توانید از شبکه گرید روی دوربین کمک بگیرید.

البته باید در نظر داشته باشید گاه خطوط افقی کج به مفهومی که قصد بیان آن را دارید کمک می کند بنابراین انتخاب این خطوط به مفهوم عکس شما بستگی دارد.

عکاسی شانسی

برخی تصور می کنند که مثل رگبار تند تند عکس بیاندازند و به طور شانسی از بین شان عکس های خوبی بوجود می آیند این عادت بدی است که باید ترک شود زیرا وقتی شما یک عکس شانسی می گیرید و خوب از آب در می آید یاد نمی گیرید چگونه این اتفاق افتاد و نمی توانید دوباره مشابه اونو عکاسی کنید.

بعدا درستش می کنم

یکی دیگر از عادت های بد عکاسی که باید ترک شود به تعویق انداختن برخی از کارها می باشد و اعتماد کردن به مرحله ویرایش با کامپوتر می باشد.
بهتر است هر کاری که برای داشتن یک عکس تمیز و شفاف و مناسب لازم است همان ابتدا انجام دهید گفتن اینکه بعدا درستش می کنم از ایجاد نور مناسب گرفته تا برداشتن یک تیکه اشغال در کادر تعمیم داده می شود. بهتر است تنبلی نکنید و در مرحله ابتدایی کمال گرا باشید و هر کاری که لازم است ابتدا انجام دهید زیرا ممکن است در مرحله ویرایش با کامپیوتر دچار دردسر بیشتری شوید تا بتوانید ایرادات موچود را برطرف کنید.

مقالات مرتبط برای مطالعه بیشتر:
اشتباهات رایج در عکاسی پرتره
اشتباهات رایج در عکاسی با گوشی
اشتباهات رایج در عکاسی از طبیعت

سخن پایانی

باید بدانید عادت های بد به راحتی از بین نمی روند ولی با تمرین و تکرار می توانید از شر این عادات خلاص شوید و در این حالت شما می توانید با بهره گیری از تکنیک های عکاسی به دستاورد های خوبی در این خصوص دست یابید.

 

ساناز

وقتی هیچکس باورم نداشت خودم ، خودم را باور داشتم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن