آموزش عکاسی

نکاتی در خصوص روتوش کردن عکس

روتوش عکس چیست ؟

روتوش عکس در واقع ویرایش عکس بعد و اصلاح عکس به منظور حذف جزییات ناخواسته می باشد. بیشترین کاربردی که روتوش دارد در خصوص عکس های پرتره می باشد که به جهت حذف لکه های ناخواسته و اضافی از قبیل جای جوش ها خال و لک پیس و تمیز کردن و بهتر شدن سوژه به جهت بالا بردن کیفیت عکس می باشد و انجام این تغییرات باید در حدی باشد که منجر به مصنوعی شدن چهره نشود.

امروزه انجام عمل روتوش از طریق نرم افزار فتوشاپ امکان پذیر می باشد چنانچه در خصوص استفاده از نرم افزار فتوشاپ حرفه ای عمل کنید می توانید روتوش های فوق العاده ای ایجاد کنید اگرچه برخی از افراد در این خصوص زیاده روی می کنند و منجر به مصنوعی شدن عکس می شوند.

 

در این مقاله قصد داریم چند مورد و نکته در خصوص انجام روتوش موفق به شما آموزش دهیم پس ادامه مطالب را دنبال کنید:

محو کردن پوست یا Blur در روتوش عکس

گاهی افراد زمان زیادی برای روتوش و محو کردن صوت می گذارند در نظر داشته باشید در خصوص محو کردن پوست صورت زیاده روی نکنید و تمامی جزییات را حذف نکنید زیرا پوست خیلی تار و پلاستیکی و مصنوعی نشان داده می شود که ممکن است بر روی مانیتور زیاد خودنمایی نکند ولی به محض اینکه آن را چاپ می کنید کاملا مصنوعی بودنش نشان داده می شود.
چنانچه از برنامه هایی مانند Lightroom یا Camera Raw استفاده می کنند،با کمک Adjustment Brush و مقداری پایین اوردن Clarity می توانید یک روش سریع و مناسب جهت نرم شدن پوست ایجاد کنید.

همچنین در Photoshop با استفاده از فیلتر High Pass می توانید پوست را نرم کنید روش کار به این صورت است که ابتدا از لایه اصلی یک کپی تهیه کنید و بعدبه منوی Filter -> Other -> High Pass بروید و مقدار آن را نزدیک به ۹px بگذارید و بر روی OK کلیک کنید.
و در ادامه دکمه Ctrl + I را بزنید و لایه را معکوس کنید و بعد ماسک مشکی برای این لایه ایجاد کنید و آن را با گرفتن دکمه Alt و کلیک بر روی Add Layer Mask ایجاد نمایید. و ادامه حالت Blend Mode این لایه را روی Overlay بگذارید، و بعد با کمک ابزار Brush  و رنگ سفید روی پوست چهره بکشید تا حدی که لازم هست پوست را نرم کنید همچنین برای کم کردن میزان تاثیر این افکت می توانید  Opacity لایه جدید را کم کنید.

برداشتن لکه ها و جوش ها در روتوش عکس

چنانچه قصد داشته باشید که جوش ها و لک و پیس های صورت را بردارید این 4 ابزار نقش بسیار مهمی ایفا می کنند Spot Healing Brush، Healing Brush، Patch و Clone Stamp.

از ابزار Spot Healing Brush برای از بین بردن لکه هایی استفاده می شود که اطرافشان تمیز باشد.
Healing Brush ابزاری است که هم مشابه  Spot Healing Brush عمل می کند ولی با این تفاوت که در ابزار Healing Brush باید همواره دکمه Alt نگه داشته شود و با کلیک کردن بر روی یک قسمت تمیز صورت از آن قسمت الگو بگیرید.

اما نقش ابزار Patch این می باشد که برای شما این امکان را فراهم می کند که که با انتخاب کردن بخشی از چهره یه صورت آن قسمت را تمیز کنید این ابزار برای لکه هایی که غیرعادی ایجاد شده اند بسیار کاربرد دارد.

و اما ابزار Clone Stamp , در هنگام استفاده از این ابزار با پایین نگه داشتن دکمه Alt و کیلی کردن بر روی یک منطقه از آن الگو بردارید و در منطقه دیگر پیاده کنید در خصوص استفاده از این بزار باید یادآور شویم که نباید هنگام استفاده از این ابزار از Opacity  بالا استفاده کنید  Opacity  مناسب برای استفاده معمولا روی عدد 20% می باشد استفاده از این ابزار برای موقعیت هایی خوب است که بخواهیم پوست را ویرایش کنیم در حالی که جزییات صورت از بین نرود.

انجام ویرایش روی چندین لایه

برای اعمال و کنترل تغییرات  روتوش عکس, بهتر است ویرایش ها را بر روی لایه های متعدد انجام دهید زیرا در این حالت اگه روتوشی باب میل تان نبود می توانید به راحتی عقب برگردید یا آن لایه مذکور را حذف کنید. ولی چنانچه تمامی این اعمال را بر روی یک لایه انجام داده باشید بازگشت عمل برایتان دردسر ساز می شود. اگر چه ایجاد ویرایش روی لایه های مجزا سخت است ولی در عوض این جدا سازی به کارتان نظم می دهد.

ایجاد جلوه بیشتر در چشم ها

قسمت مورد توجه و نقطه فکوس تمامی چهره ها و پرتره ها چشموا ها هستند پس زیبا تر است اگر به چشم ها بیشتر جلوه دهیم و توجه کنیم برای این منظور می توانید از ابزار Adjustment Brush در برنامه Lightroom یا Adobe Camera Raw اسستفاد اه نمایید. با کمک این ابزار می توانید به سادگی تغییراتی در جلوه چشمان ایجاد کنید عنبیه چشم را انتخاب کنید و سپس Exposure، Saturation و Clarity را کمی افزایش دهید.

سعی کنید که خیلی سفیدی چشم ها را درخشان نکنید زیرا غیر طبیعی جلوه می کنند بهتر است  عنبیه چشم را کمی تیره تر کنید و مقدار سفیدی گوشه را مقداری متعادل کنید که توی ذوق نزند.

شکل دادن بدن

به بدن مدل خود شکل دهید برای انجام این عمل دو راه حل وجود دارد یا از فیلتر Liquify استفاده کنید که برای این منظور باید این فیلتر را از قسمت Filter -> Liquify بیابید و در ادامه با کمک ابزارهایی مانند Forward Wrap و Pucker به طور آرام پیکسل های عکس را جابجا کنید که پیشنهاد بهتر این است که از یک قلم مو بزرگ با لبه های نرم استفاده کنید.

راه حل دوم کپی کردن قسمتی از بدن  جایگزنی در قسمت دیگر بدن به طور نمونه می توانید از برآمدگی قسمتی از شکم بردارید و در قسمت دیگر شکم جایگزین کنید برای انجام این روند از قسمت مورد نظر با مقدار Feather 10 پیکسل  انتخاب کنید و دکمه ترکیبی Ctrl + J را بزنید تا این بخش وارد لایه ای جدید شود و در ادامه گزینه Edit -> Transform بزنید و آنگونه که تمایل دارید قرینه کنید. جهت نرم کردن قسمتی از لایه می توانید از ماسک کردن استفاده کنید.

کشیدن پوست

یکی از روش های دیگر روتوش عکس کشیدن پوست می باشد.
گاهی اعمال یکسری تغییرات جزعی موجب شادابی چهره سوژه می شود یکی از این موارد کشیدن پوست است که برای اعمال این تغییر با استفاده از قسمت HSL در برنامه های Lightroom و Adobe Camera Raw  می توانید این حالت را ایجاد کنید  گزینه  HSL، Luminance سلکت یا انتخاب کنید و در ادامه با کمک ابزار Targeted tool ( ابزاری به شکل انگشت دست ) روی پوست کلیک کنید و موس را حرکت دهید و بکشید خیلی زیاده روی نکنید اعمال تغییرات کوچک کافی است.

استفاده از ابزار Sharpen

برای ایجاد شارپ و ضوح در عکس می توانید از این ابزار استفاده کنید. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید برای ایجاد روتوش در عکس شما امکان دارد مجموعه متنوعی از ابزارها را استفاده کنید و هر کدام را بر روی عکس اعمال کنید ولی زیاده روی در هر کدام از این ابزارها می تواند موجب تصنعی شدن عکس شود در خصوص ابزار Sharpen هم همین گونه است خصوصا اگر از این ابزار بر روی موها که پیچ خم زیادی دارند زیادی اعمال شود.

منبع : عکس با ما

ساناز

وقتی هیچکس باورم نداشت خودم ، خودم را باور داشتم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن